100 numer Oazy – polecamy!

„Oaza” to  ogólnopolskie pismo Ruchu Światło-Życie. Jakiś czas temu ukazał się numer 99. Po nim nastąpiła, z różnych przyczyn, długa przerwa wydawnicza. Obecnie, redagowaniem pisma zajmują się administratorzy strony www.oaza.pl Wydali oni, z okazji Kongregacji 100 numer tego miesięcznika. Znajdziecie w nim artykuły na takie tematy, jak:
Słuchać Pana w Kościele – ks. Adam Wodarczyk,
Poznając diakonię – Krzysztof Jankowiak,
W jedności, bo we wspólnocie siła – Szymon Waliczek,
Stąd do wieczności – rozmowa z Gosią i Markiem Filarami,
Wokół „Szukając Boga” – Adam Kania,
Czy Ruch potrzebuje radia? – Przemysław Cierniak,
nuty nowej piosenki roku i wiele innych.

Nową oazę możesz nabyć na Kongregacji, zaprenumerować, lub zapytać Twojego moderatora diecezjalnego.

4 odpowiedzi na „100 numer Oazy – polecamy!

 1. Krzysztof Jankowiak pisze:

  Nieprawdziwe jest pierwsze zdanie. „Oaza” nie jest jedynym ogólnopolskim pismem Ruchu. Oprócz niej wychodzi „Domowy Kościół” – pismo najstarsze i o największym nakładzie. Ma ono oczywiście swój profil tematyczny i swojego adresata, ale nie zmienia to faktu, że jest ogólnopolskim pismem Ruchu. Podobnie „Eleuteria” – pismo Krucjaty, ale tak samo pismo Ruchu. No i „Wieczernik” – pismo, które również jest ogólnopolskie i również jest pismem Ruchu.

 2. Wkardł się rzeczywiście pewnien lapsus. „Oaza” to jedyne centralne pismo skierowane do całego Ruchu i tylko do niego o zasięgu ogólnopolskim. „Eleuteria” jest pismem KWC, a nie Ruchu jako takiego. „Wieczernik” to pismo archidiecezji poznańskiej o zasięgu ogólnopolskim (chociaż tutaj rzeczywiście rozgraniczenie jest coraz mniej widoczne). Domowy Kościół to rzeczywiście pismo ogólnopolskie, ale sprofilowane na odbiorcę będącego członkiem gałęzi rodzinnej Ruchu. Zakwestionowane zdanie zostało sformułowane zgodnie z zasadami typologii prasoznawczej. Nie mieliśmy na celu deprecjonowania innych pism Ruchu. W ramach kompromisu usuwamy słowo „jedyne”. Dziękujemy za komentarz. Redakcja.

 3. Krzysztof Jankowiak pisze:

  Dziękuję za zmianę. Podyskutowałbym jednak o tej typologii „Wieczernika”. „Wieczernik” nie jest pismem archidiecezji poznańskiej. Jest faktycznie wydawany w Poznaniu, nie został powołany centralnie, tylko wyrósł oddolnie, niemniej od co najmniej dwudziestu lat nie jest pismem diecezjalnym. To nie jest tylko kwestia zasięgu (że jest ogólnopolski), ale przede wszystkim kwestia profilu – w „Wieczerniku” nie ma ani wiadomości ani materiałów diecezjalnych. Funkcje diecezjalne pełni dodatek lokalny dodatek „Wieczernika”. W tej chwili jedyny, przez kilka lat ukazywał się również lokalny dodatek innej diecezji. Każde pismo musi być gdzieś wydawane, każde ma swoją historię, jednak o charakterze pisma decyduje to, co ukazuje się na jego łamach.
  No i podyskutowałbym o „Eleuterii”. To że jest ona pismem KWC, nie wyklucza tego, że jest zarazem pismem Ruchu. Wystarczy sobie uświadomić jakie relacje zachodzą między Ruchem a KWC, jak je widział ks. Blachnicki. Jeśli my nie widzimy tego, że każde pismo KWC jest (automatycznie) pismem Ruchu, to jest to nasz problem.
  A generalnie „Oazie” życzę wszystkiego najlepszego. W większej ofercie czasopism łatwiej każdemu znaleźć coś dla siebie.

 4. Magdalennka pisze:

  :) Bardzo cieszy mnie nowy numer „Oazy”, i cieszę się, że mam z powrotem „swoje” pismo. :) Aktualnie doszłam do str 24 i zatrzymałam się na słowach
  „jeśli nie pójdziemy razem, nie pójdziemy wcale” Ktoś mądry to powiedział :)
  Życzę Redakcji żeby to „Razem” przełożyło się na dalszych 100 nr.
  Powodzenia!
  Niech Duch Święty prowadzi :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>