O przeszłości – Tomasz Ptak i Kamil Gałuszka.

Tomasz Ptak i Kamil Gałuszka
Sam pomysł na internetowe radio oazowe [dalej IR – przyp. autora] pojawił się około 2003 roku. Przeżywałem wtedy pierwszą fascynację.
– mówi Tomasz Ptak, inicjator całego przedsięwzięcia. – Istniało wtedy radio o nazwie Radio Quatro. Mój kolega akurat został tam DJ-em. Przy jakiejś okazji dałem link do niego Grześkowi Karasińskiemu z Tarnobrzega, który powiedział, że uruchomienie czegoś takiego wcale nie jest trudne. Wtedy stwierdziłem, że można by zrobić radio oazowe. Grzesiek uruchomił serwer, ja się połączyłem, puściłem jakąś piosenkę… Początki były stosunkowo proste.

Kilka dni później dostałem maile od Piotra Bolka i od Grześka. Mówili trochę o tym, jak to uruchomić. I tak to ruszyło. To był mój pierwszy kontakt z Diakonią Komunikowania Społecznego poza diecezją. U siebie (w diecezji sandomierskiej) zajmowałem się wtedy stroną i listą dyskusyjną.
A trudności? Ciężko mówić o trudnościach. Sukcesem samym w sobie było to, że radio tak łatwo ruszyło, choć tego osiągnięcia nie zaliczam do wybitnych – ot, dwa programy. Problemem był brak muzyki, jednak z czasem i to się rozwiązało.

Pierwsze dźwięki na antenie IR „Fos-Zoe” to była głównie muzyka. Do tego należy dołączyć pozdrowienia, ogłaszane najpierw na kanale IRC #oaza.

– To była bardziej zabawa, aniżeli coś poważniejszego – wspomina Tomek. I dodaje: – Nieco poważniej zrobiło się później. Co jakiś czas nadawałem w radiu modlitwę na każdy dzień. Jeszcze poważniej zrobiło się po spotkaniu z Kamilem Gałuszką. Próbowaliśmy nadać na żywo Mszę Świętą. Takiej partyzantki nigdy wcześniej i chyba, póki co, nigdy później nie widziałem. Mało mówić, że nie było jak nadawać z kościoła, więc mikrofon był przyczepiony na plebanii w korytarzu do głośnika. W końcu coś zawaliłem z konfiguracją i nic nie wyszło, bo Kamil nie mógł się podłączyć, by nadawać. Ale próba była.

– Z Tomkiem Ptakiem skontaktowałem się przez maila. I tak rozpoczęliśmy naszą współpracę – pisze w rozmowie na chacie Kamil Gałuszka, znany również pod nickiem Laptop. – Udało mi się nawet namówić ks. Grzegorza Strządałę, aby był naszym moderatorem i tę funkcję pełnił przez kilka miesięcy. Szukaliśmy możliwości zrobienia jingli dla radia i chcieliśmy poszerzyć ofertę muzyczną.

Pierwsza audycja na żywo miała miejsce w 2009 roku. Był to wywiad z moderatorem generalnym Ruchu, ks. Adamem Wodarczykiem. Prowadzącym był Kamil, natomiast opiekę nad chatem, przez który można było zadawać pytania, sprawowała Sylwia Konkol. – Sylwia jest odpowiedzialną za kanał IRC, który przy okazji również polecam oazowiczom. Nie raz nam pomagała – dodaje Kamil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>